Missouri Candidate Websites For August 7th Election

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

You Decide 2012 - Click here for more election stories.

 ST. LOUIS, MO (KTVI)  – Missouri is holding an open primary election on August 7th.  Want to learn more about the candidates in this election.  We have compiled all of their websites into this easy list for your reference. 

Federal Offices

US Senator

Democrat
Claire McCaskill

*Republican
Todd Akin

Jerry Beck

Sarah Steelman

John G. Brunner

Mark Memoly

Mark Patrick Lodes

Robert (Bob) Poole

Hector Maldonado

Libertarian
Jonathan Dine

U.S. Representative

District 1 (St. Louis City)

*Democrat

Candice Britton

Lacy Clay

Russ Carnahan

*Republican

Robyn Hamlin

Martin D. Baker

Libertarian

Robb E. Cunningham

District 2 (St. Louis County, Part of St. Charles County)

*Democrat

Marshall Works

George (Boots) Weber

Harold Whitfield

Glenn Koenen

*Republican

John Morris

Ann Wagner

James O. Baker

Randy Jotte

Libertarian

Bill Slantz

Constitution

Anatol Zorikova

District 3 (Central MO, including Franklin, Warren, Lincoln, Part of St. Charles & Jefferson Counties)

 

Democrat

Eric C. Mayer

Republican

Blaine Luetkemeyer

Libertarian

Steven Wilson

District 8 (SE MO, including Part of Jefferson County, all of Washington, Crawford, Ste. Genevieve, St. Francois, Crawford counties)

Democrat

Jack Rushin

*Republican

Bob Parker

Jo Ann Emerson

Libertarian

Rick Vandeven

Statewide offices

Governor

*Democrat

Jeremiah W. (Jay) Nixon

Clay Thunderhawk

William B. Campbell

*Republican

John D. Weiler

David (Dave) Spence

Bill Randles

Fred Sauer

Libertarian

Jim Higgins

Lieutenant Governor

*Democrat

Susan Montee

Dennis Weisenburger

Fred Kratky

Becky Lee Plattner

Judy Baker

Sara Lampe

Bill (William) Haas

Jackie Townes McGee

*Republican

Charles W. Kullmann

Brad Lager

Peter Kinder

Mike Carter

Libertarian

Matthew Copple

Constitution

Cynthia L. Davis

Secretary of State

*Democrat

Jason Kander
MD Rabbi Alam

*Republican

Scott T Rupp
Shane Schoeller
Bill Stouffer

Libertarian

Cisse W. Spragins

Constitution

Justin Harter

State Treasurer

Democrat

Clint Zweifel

Repubilcan

Cole McNary

Libertarian

Sean O’Toole

Attorney General

Democrat

Chris Koster

*Republican

Ed Martin
Adam Lee Warren

Libertarian

Dave Browning

State Senator

District 1

*Democrat

Sue Schoemehl
Scott Sifton

Republican

Jim Lembke

District 3

Democrat

Joseph Fallert, Jr.

*Republican

Gary Romine

Terry Varner

 

District 5

*Democrat

Robin Wright-Jones

Jeanette Mott Oxford

District 7

*Democrat

Jason Holsman

Crystal Williams

 

 

District 13

*Democrat

Gina Walsh

Redditt Hudson

Republican

Jacquelyn Thomas

District 15

Republican

Eric Schmitt

 

District 23

Repubilcan

Tom Dempsey

District 27

*Republican

Wayne Wallingford

Ellen Brandom

 

State House of Representatives

District 40

Democrat

Pat Quinn

Republican

Jim Hansen

District 41

Democrat

Ed Schieffer

 

Republican

Beverly A. Steiniger

District 42

Republican

Bart Korman

District 61

Democrat

Michael Sage

 

Republican

Dave Schatz

District 62

*Democrat

Joe Clay Crum

Greg Stratman

 

 

*Republican

Chris Brundick

 

Stephen Wieberg

Chris Mertz

 

Matthew Combs

 

Tom Hurst

Bruce Sassmann

Eldon L. Kelley

District 63

Democrat

Bill Stinson

*Republican

Bryan Spencer

 

Chris Gard

District 64

Democrat

Wayne J. Henke

*Republican

Robert Cornejo

Rick Stokes

District 65

Republican

Anne Zerr

Libertarian

John R. Alsup

District 66

*Democrat

Tommie Pierson

Terry L. Wilson Sr.

Republican

Julie Stone

 

District 67

*Democrat

Steve Webb

Tony Weaver

District 68

*Democrat

Keith English

Bert Atkins

Todd Hoffman

Republican

Rekha Sharma

District 69

Democrat

Margo McNeil

Republican

Glen Lindemann

District 70

Democrat

Bill Otto

 

*Republican

Eugene Dokes

Tyler Holyfield

 

District 71

*Democrat

Susan Meredith

Tracy McCreery

District 72

*Democrat

Eileen Grant McGoeghegan

Mary Nichols

Paul Berry

Republican

Patrick J. Brennan

District 73

*Democrat

Courtney Curtis

Doug Clemens

District 74

*Democrat

Sharon L. Pace

 

C.M. Spreng

District 75

*Democrat

Sylvester Taylor II

Rochelle Walton Gray

District 76

Democrat

Chris Carter

District 77

*Democrat

Chris Elliott

McFarlane E. Duncan

Kimberly M. Gardner

District 78

*Democrat

Penny V. Hubbard

Ruth Ehresman

Samuel J. Cummings, III

District 79

*Democrat

Martin Casas

Michael Butler

District 80

*Democrat

Mike Colona

Rio s. Vitale

 

District 81

Democrat

Jacob W. Hummel

District 82

Democrat

Michele Kratky

Republican

Edward Harlow

District 83

*Democrat

Gina Mitten

James Trout

District 84

*Democrat

Hope Whitehead

Karla May

Mike Owens

District 85

Democrat

Clem Smith

District 86

Democrat

Rory Ellinger

District 87

*Democrat

Susan Carlson

Stacey Newman

District 88

Democrat

Jill Schupp

 

District 89

Republican

John J. Diehl Jr.

District 90

Democrat

Deb Lavender

Republican

Rick Stream

District 91

Democrat

Jeanne Kirkton

Republican

Elizabeth Deal

District 92

Democrat

Genise D. Montecillo

Republican

Al Faulstich

 

 

District 93

*Democrat

Joe Montecillo

Bob Burns

Republican

Tony Leech

District 94

Democrat

Vicki Lorenz Englund

*Republican

Cloria Brown

Tim Hotop

 

District 95

Democrat

Joe Zelle

Republican

Marsha Haefner

District 96

Democrat

Mike Leara

District 97

Democrat

Sam Komo

Republican

John C. McCaherty

District 98

Republican

Dwight Scharnhorst

 

 

District 99

Democrat

William H. (Bill) Pinkston

Republican

Andrew Koenig

District 100

Republican

Sue Allen

District 101

*Republican

Don Gosen

District 102

Democrat

John Callahan

Republican

Kurt Bahr

District 103

Republican

Douglas Funderburk

District 104

Democrat

Terry Lesinski

Republican

Kathie Conway

District 105

Democrat

Debbie Bixler

*Republican

Mark A. Parkinson

Jason Smith

District 106

Democrat

Tom Fann

*Republican

Kyle Albert

 

Chrissy Sommer

District 107

Democrat

Rod Hoffman

*Republican

Ron Hicks

A.C. Dienoff

 

 

District 108

Republican

Chuck Gatschenberger

District 109

Democrat

Ann Schroeder

Republican

Paul Curtman

District 110

Republican

Timothy W. Jones

District 111

Democrat

Michael Frame

 

*Republican

Derrick R. Good

Ian McFarland

District 112

*Democrat

Dean Asbury

 

Daniel E. Jones

*Republican

Paul Wieland

Avery A. Fortenberry

District 113

Democrat

Jeff Roorda

Republican

Dan E. Smith

District 114

Democrat

T.J. McKenna

Republican

Becky Ruth

District 115

*Democrat

Joe Detter
Rich McCane
Dan Darian

Republican

Elaine Freeman Gannon

District 116

*Republican

John Robinson
Kevin Engler

District 117

Democrat

Linda Black

District 118

Democrat

Ben Harris

District 119

Republican

Dave Hinson

District 120

Republican

Jason T. Smith

 District 121

*Republican

James R. Skaggs
Keith Frederick

District 144

Democrat

Michael L. Jackson

Republican

Paul Fitzwater

District 145

Republican

Shelley (White) Keeney

Circuit Judge – Circuit 11 Division 7

*Republican

Terry R. Cundiff
Daniel Pelikan

Circuit Judge – Circuit 20 Division 1

*Republican

Cynthia Marie (Cindy) Eckelkamp
Gael D. Wood

Circuit Judge – Circuit 45

Democrat

Ben Burkemper

*Republican

Gary Grunick
Chris Kunza Mennemeyer

St. Louis County

County Council – 4th District

Democrat

Mike O’Mara

Libertarian

Jeff Coleman
Theodis (Ted) Brown, Sr.

Jefferson County

County Council – District 2

Democrat

Cheryl Hermann

*Republican

Renee Reuter
DJ Cully

County Council – District 4

Democrat

Timothy G. (Tim) Meadows

*Republican

Charles Groeteke
Richard Blowers
George R. Engelback

Sheriff

Democrat

Oliver “Glenn” Boyer

*Republican

Jason Jarvis
Kirk A. Ainley
Dan Stallman
Chris Borgerson

Treasurer

Democrat

Linda Nees

*Republican

Ken Horton
Trina Waller

Assessor

*Democrat

Stacey Jo Gannon
Terry Roesch

*Republican

Mark A. Binder
Rob Vescovo
Robert Boyer

Public Administrator

*Democrat

Bruce King
Nathan “Nate” Myers

Republican

Steve Farmer

St. Charles County

County Council – 2nd District

*Republican

Joe Brazil
Bob Stevens

County Council – 4th District

*Republican

Paul Wynn
David Hammond

Democrat

Michael Boyd

County Council – 6th District

Democrat

Jerry Daugherty

Republican

Michael Klinghammer

Lincoln County

Associate Commissioner – District 2

*Democrat

Lisa F. Seely
Jim Volmert

*Republican

Matt Bass
Linda Umbertino

Sheriff

*Democrat

Mike Krigbaum
David A. Oney
Jason T. Powell
Jim Johnson

*Republican

William G. Barnes II
John W. Cottle

Treasurer

*Republican

Krysti A. Henke
Kristen Burkemper

County Clerk

Democrat

Crystal M. Hall

*Republican

Vanessa J. Guyot
Royce Hunter

Public Administrator

*Democrat

Don Lotterer
Betty J. Cox

Republican

Carol Wessell Boyer

Franklin County

Commissioner – 1st District

*Republican

Tim A. Baker
Ron Keeven
Terry O. Wilson

Commissioner – 2nd District

Democrat

Teresa Connelly

*Republican

Jerry Landing
Mark L. Falloon
Gary H. Young
Ted W. Diez
Michael A. Schatz

Sheriff

*Republican

Gary F. Toelke
Gary W. Getman

Assessor

Democrat

Angela J. Beckett

*Republican

Dan Tulley
Tom Copeland

Treasuer

*Republican

Debbie Willming Aholt
Greg A. Toelke
Jesse Marts

Public Administrator

Democrat

Mary Jo Straatmann

*Republican

Julie Bowen
William Isgriggs
Rose E. Straatmann

 

Washington County

Commissioner – 1st District

*Democrat

Brian Ridenour
Robert (Bob) Reed
Mike Riddle
Kevin P. Boyer

*Republican

James Robart, Jr.
Mick Schlosser

Commissioner – 2nd District

*Democrat

Randy Mosier O’Neail
Martin Lawson

*Republican

Lee Hedrick
Kelly W. Eye
Cody Brinley
Bill Whitehead
Greg Montgomery

Assessor

*Democrat

Tina Litton
Toddy Moyers
Denise Walton

Republican

Sarah (Ringo) Jolly

Public Administrator

*Democrat

Kathy Thornton
Andy Skiles

*Republican

Diane McGirl
Brenda Tamashiro

St. Francois County

Commissioner – 1st District

*Republican
Gay Wilkinson
Harold Gallaher

Commissioner – 2nd District

*Democrat
Patrick Mullins
David Black

Sheriff

Democrat
Dan Bullock

Treasurer

Democrat

Kerry Glore

Assessor

Democrat

Dan Ward

Coroner

Democrat

James W. Coplin

Republican

William (Bill) Montgomery

Public Administrator

Democrat

Kenneth Rohrer

Ste. Genevieve County

County Commissioner – District #1

*Democrat

Jean (Heil) Otte
Randy J. Bahr
Gene Grein

County Commissioner – District #2

*Democrat

Joe Gettinger
Jim Brumfield

Republican

Kenny Williams